Skip to content

160 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1946

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block1839
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
34%
Improvement Value:$188,600
66%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+6.7%
2024$9,437+1.2%
2023$9,322+6.5%
2022$8,751+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 6170, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1946