Skip to content

29 Cottage CtTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 31, 1987

Property Information

Block1839
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
37%
Improvement Value:$147,000
63%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+6.7%
2024$7,726+1.2%
2023$7,632+6.5%
2022$7,164+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2390, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1950