Skip to content

33 Cottage CtTrenton, NJ 08690

Built 1946

Last Sale Price
$176,400
Last Sale Date
Feb 29, 1996

Property Information

Block1839
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
32%
Improvement Value:$199,500
68%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,301+6.7%
2024$9,655+1.2%
2023$9,538+6.5%
2022$8,953+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$176,400
DeedBook 3045, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1946