Skip to content

16 Bree DrTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block1841
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
31%
Improvement Value:$196,400
69%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,029+6.7%
2024$9,400+1.2%
2023$9,287+6.5%
2022$8,717+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6276, Page 644Recorded2/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3840, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1975