Skip to content

3854-3856 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block1839
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
31%
Improvement Value:$163,100
69%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+6.7%
2024$7,795+1.2%
2023$7,701+6.5%
2022$7,229+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,812DeedBook 6442, Page 625Recorded5/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4013, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1920