Skip to content

3840 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$396,500
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block1839
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,188
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
28%
Improvement Value:$193,100
72%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451+6.7%
2024$8,859+4.9%
2023$8,441+6.5%
2022$7,924+2.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$396,500
Sq Ft2,188DeedBook 6483, Page 702Recorded4/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$396,500
DeedBook 6483, Page 702

Property Sale

Sale
$296,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 6213, Page 1198Recorded3/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6129, Page 695

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2246, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1930