Skip to content

26 Shawnee DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block1841
Lot132
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
43%
Improvement Value:$111,300
57%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,822+6.7%
2024$6,395+1.2%
2023$6,317+6.5%
2022$5,930+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6344, Page 1487Recorded10/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 6344, Page 1487

Property Built

Built

Year Built: 1955