Skip to content

28 Shawnee DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1841
Lot133
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
37%
Improvement Value:$140,100
63%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,837+6.7%
2024$7,346+1.2%
2023$7,257+6.5%
2022$6,812+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,000
Sq Ft1,267DeedBook 6425, Page 1142Recorded12/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955