Skip to content

32 Sun Valley RdTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block1841
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
41%
Improvement Value:$124,700
59%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+6.7%
2024$6,979+18.0%
2023$5,913+6.5%
2022$5,550+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft960DeedBook 6429, Page 940Recorded2/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6131, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1958