Skip to content

14 Century WayTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block1841
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
44%
Improvement Value:$109,800
56%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,911+6.7%
2024$6,477+1.2%
2023$6,399+6.5%
2022$6,007+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 6035, Page 808

Property Sale

SaleMulti
$239,900
DeedBook 5311, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1955