Skip to content

37 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$75,500
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block1842
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
35%
Improvement Value:$160,800
65%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+6.7%
2024$8,145+1.2%
2023$8,047+6.5%
2022$7,553+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,500
DeedBook 3626, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1950