Skip to content

79 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1951

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block1842
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage966
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
43%
Improvement Value:$119,000
57%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+6.7%
2024$6,867+1.2%
2023$6,784+6.5%
2022$6,368+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft966DeedBook 6459, Page 721Recorded10/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 4298, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1951