Skip to content

55 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1951

Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block1842
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,569
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
37%
Improvement Value:$150,100
63%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394+6.7%
2024$7,868+1.2%
2023$7,772+6.5%
2022$7,296+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951