Skip to content

96 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block1856
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,765
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
36%
Improvement Value:$154,700
64%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+6.7%
2024$7,957+1.2%
2023$7,861+6.5%
2022$7,379+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 6339, Page 119Recorded8/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 6015, Page 548

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 4424, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 3180, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1956