Skip to content

300 Burtis AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block1843
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
30%
Improvement Value:$213,900
70%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+6.7%
2024$10,104+1.2%
2023$9,982+6.5%
2022$9,370+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 6307, Page 1732Recorded11/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 3571, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1955