Skip to content

47 Sunset BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 19, 1987

Property Information

Block1844
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
48%
Improvement Value:$92,200
52%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,227+6.7%
2024$5,836+1.2%
2023$5,766+6.5%
2022$5,412+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2391, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1956