Skip to content

6 Compton WayTrenton, NJ 08690

Built 1969

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block1845
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
30%
Improvement Value:$208,900
70%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,445+11.9%
2024$9,334+1.2%
2023$9,221+6.5%
2022$8,656+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000
Sq Ft2,126DeedBook 6526, Page 1320Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 6258, Page 1238Recorded8/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5800, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1969