Skip to content

186 Acres DrTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block1839
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$220,100
70%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+6.7%
2024$10,342+1.2%
2023$10,216+6.5%
2022$9,590+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,126DeedBook 6465, Page 115Recorded11/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 4331, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1964