Skip to content

7 Overton RdTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 1994

Property Information

Block1846
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
40%
Improvement Value:$125,500
60%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397+6.7%
2024$6,933+1.2%
2023$6,849+6.5%
2022$6,429+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957