Skip to content

132 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block1847
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
40%
Improvement Value:$126,600
60%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+6.7%
2024$6,969+1.2%
2023$6,885+6.5%
2022$6,463+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 6363, Page 565Recorded4/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955