Skip to content

11 Phaeton DrTrenton, NJ 08690

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block1848
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
36%
Improvement Value:$150,300
64%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,752+0.6%
2020$6,713+2.7%
2019$6,535+1.7%
2018$6,423+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6355, Page 1664Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955