Skip to content

17 Phaeton DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block1848
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
34%
Improvement Value:$163,100
66%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+25.3%
2024$6,715+5.2%
2023$6,384+6.8%
2022$5,977+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900
Sq Ft1,433DeedBook 6503, Page 459Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,433DeedBook 6478, Page 337Recorded3/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955