Skip to content

35 Century WayTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block1848
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
48%
Improvement Value:$93,600
52%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+6.7%
2024$5,952+1.2%
2023$5,880+6.5%
2022$5,520+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6310, Page 1415Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6194, Page 1434Recorded6/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955