Skip to content

48 Matthew DrTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$192,750
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block1856
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
40%
Improvement Value:$126,800
60%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+6.9%
2024$6,729+1.3%
2023$6,645+6.8%
2022$6,222-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,750

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6204, Page 683Recorded10/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956