Skip to content

3 Sunset CtTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block1855
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
50%
Improvement Value:$86,900
50%
Total Assessment$174,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,139+6.7%
2024$5,754+5.9%
2023$5,434+6.9%
2022$5,086+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6556, Page 1878

Property Built

Built

Year Built: 1955