Skip to content

86 Sunset BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block1855
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
43%
Improvement Value:$113,000
57%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,988+6.7%
2024$6,550+1.2%
2023$6,471+6.5%
2022$6,074+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2116, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1955