Skip to content

380 Massachusetts Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$111,900
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block1870
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,179
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
21%
Improvement Value:$96,600
79%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,310+6.7%
2024$4,040+1.2%
2023$3,991-6.3%
2022$4,260+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$111,900
DeedBook 3660, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1940