Skip to content

381 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 1927

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 25, 1987

Property Information

Block1871
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,229
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
23%
Improvement Value:$70,100
77%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,228+6.7%
2024$3,026+1.2%
2023$2,989-6.3%
2022$3,190+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2401, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1927