Skip to content

374 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Dec 10, 1996

Property Information

Block1871
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
19%
Improvement Value:$115,000
81%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,004+6.7%
2024$4,690+1.2%
2023$4,633-6.3%
2022$4,946+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3148, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1940