Skip to content

314 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1952

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block1871
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
18%
Improvement Value:$112,700
82%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,828+6.7%
2024$4,525+1.2%
2023$4,470-6.3%
2022$4,772+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,401DeedBook 6393, Page 1764Recorded1/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952