Skip to content

509 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block1874
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
23%
Improvement Value:$107,400
77%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,923+6.7%
2024$4,614+1.2%
2023$4,558-3.3%
2022$4,712+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 5459, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4241, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2456, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1935