Skip to content

462 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 1948

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 29, 1996

Property Information

Block1874
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
25%
Improvement Value:$87,300
75%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,091+6.7%
2024$3,835+1.2%
2023$3,788-3.3%
2022$3,916+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3048, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1948