Skip to content

438 Connecticut Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block1874
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
14%
Improvement Value:$187,700
86%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,735+6.7%
2024$7,250+1.2%
2023$7,162-6.3%
2022$7,645+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5336, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 3919, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1935