Skip to content

420 Connecticut AveTrenton, NJ 08629

Built 1965

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block1874
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
21%
Improvement Value:$107,400
79%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,796+6.7%
2024$4,495+1.2%
2023$4,441-6.3%
2022$4,740+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 4432, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 4198, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2483, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1965