Skip to content

1843 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block1876
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,139
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
23%
Improvement Value:$290,800
77%
Total Assessment$375,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,233+6.7%
2024$12,403+1.2%
2023$12,253-6.3%
2022$13,079+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 6081, Page 708

Property Sale

SaleMulti
$192,300
DeedBook 2503, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1940