Skip to content

1841 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block1876
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
16%
Improvement Value:$165,700
84%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,992+6.7%
2024$6,553+1.2%
2023$6,474-6.3%
2022$6,910+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,672DeedBook 6567, Page 987Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft2,672DeedBook 6466, Page 917Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$97,500
Sq Ft2,672DeedBook 6378, Page 1217Recorded8/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4764, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1920