Skip to content

524 Norway AveTrenton, NJ 08629

Built 1960

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block1877
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
28%
Improvement Value:$64,100
72%
Total Assessment$88,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,126+6.7%
2024$2,930+1.2%
2023$2,894-6.3%
2022$3,089+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4435, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 3045, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1960