Skip to content

529 Johnston AveTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 1981

Property Information

Block1877
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
19%
Improvement Value:$89,000
81%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,623+12.6%
2024$3,218+1.3%
2023$3,176-6.8%
2022$3,407+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920