Skip to content

13 Scammell AveTrenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block1881
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
21%
Improvement Value:$91,400
79%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,485+6.7%
2024$3,267+1.2%
2023$3,227-6.3%
2022$3,445+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,232DeedBook 6561, Page 575Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,232DeedBook 6552, Page 872Recorded3/27/2024

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 3766, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1923