Skip to content

15 Scammell AveTrenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block1881
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,467
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
23%
Improvement Value:$81,300
77%
Total Assessment$105,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,721+6.7%
2024$3,488+1.2%
2023$3,446-6.3%
2022$3,678+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,467DeedBook 6394, Page 1902Recorded1/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 6165, Page 1041

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 2418, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1923