Skip to content

1981 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$106,575
Last Sale Date
Sep 26, 2005

Property Information

Block1882
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
23%
Improvement Value:$76,800
77%
Total Assessment$99,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,506+6.7%
2024$3,286+1.2%
2023$3,247-6.3%
2022$3,466+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$106,575
DeedBook 5186, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 2990, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1910