Skip to content

33 Dickinson AveTrenton, NJ 08629

Built 1926

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Jul 18, 1994

Property Information

Block1883
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
28%
Improvement Value:$64,800
72%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,172+6.7%
2024$2,973+1.2%
2023$2,937-6.3%
2022$3,135+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2836, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1926