Skip to content

1680 Hamilton AveTrenton, NJ 08629

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2006

Property Information

Block1890
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
16%
Improvement Value:$130,800
84%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,487+6.7%
2024$5,143+1.2%
2023$5,080-3.3%
2022$5,252+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2919, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1915