Skip to content

308 D'Arcy AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block1894
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
21%
Improvement Value:$94,100
79%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,197+6.7%
2024$3,934+1.2%
2023$3,886-3.3%
2022$4,017+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5416, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4243, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1925