Skip to content

318 D'Arcy AveTrenton, NJ 08629

Built 1948

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 16, 2003

Property Information

Block1894
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
18%
Improvement Value:$127,100
82%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,430+6.7%
2024$5,090+1.2%
2023$5,028-3.3%
2022$5,198+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4516, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 2097, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1948