Skip to content

324 D'Arcy AveTrenton, NJ 08629

Built 1980

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 4, 1981

Property Information

Block1894
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
17%
Improvement Value:$121,200
83%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+6.7%
2024$4,852+1.2%
2023$4,793-3.3%
2022$4,955+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2167, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1980