Skip to content

703 Pacific AveTrenton, NJ 08629

Built 1877

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 31, 1995

Property Information

Block1906
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class27
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,637
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
19%
Improvement Value:$91,300
81%
Total Assessment$112,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,972+6.7%
2024$3,722+1.2%
2023$3,677-3.3%
2022$3,801+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2926, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1877