Skip to content

808 Atlantic AveTrenton, NJ 08629

Built 1906

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block1906
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class27
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage918
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
31%
Improvement Value:$57,200
69%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,943+6.7%
2024$2,758+1.2%
2023$2,725-3.3%
2022$2,816+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft918DeedBook 6484, Page 1582Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 6265, Page 1624Recorded10/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5130, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 3876, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1906