Skip to content

705 Pacific AveTrenton, NJ 08629

Built 1906

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block1906
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
15%
Improvement Value:$119,000
85%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948+6.7%
2024$4,637+1.2%
2023$4,581-3.3%
2022$4,736+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 6178, Page 618Recorded9/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2565, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1906