Skip to content

1606 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
May 2, 2003

Property Information

Block2220
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,834
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
29%
Improvement Value:$104,900
71%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+6.7%
2024$4,905+1.2%
2023$4,846-10.9%
2022$5,440+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 4513, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1930